Blog

GitHub’da SMS İle İki Faktörlü Kimlik Doğrulamanın +90 Türkiye Numaraları İçin Aktif Hale Getirilmesi

Merhabalar,

GitHub bildiğiniz gibi açık kaynak proje kodlarının yanında özel projelerin kodlarının da depolandığı güzel bir servis. Bu servis her ülkede olduğu gibi ülkemizde de oldukça kullanılan hatta GitHub’a erişim engellendiğinde insanların mizahi bir şekilde bir çok sitem de bulunduğu günlük hayatımızda vazgeçilmez yerini almış bir servistir.

Velhasıl gelelim sadede, GitHub üzerinde bir çok özel repo ile çalışıyorsanız veya size açılan bir çok özel repo var ise hesabınızın güvenliğini sağlamak ayrı bir sorumluluk gerektiriyor.

Günümüzde güvenlik noktasında iki faktörlü kimlik doğrulamaları bir çok serviste bulunmakta ve hesap güvenliğini arttırmakta çok faydalı görünüyor. GitHub üzerinde de iki faktörlü kimlik doğrulaması mevcut.

Github

Fakat SMS ile iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirmek istiyorsanız, +90 Türkiye telefon numaraları için site üzerinde +90 ülke kodunun seçim özelliği bulunmuyor.

Seçim özelliği bulunmasada, sitedeki güvenlik açığını kullanarak SMS ile iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirebilirsiniz :)

Bu işlemi yapabilmek için birazcık tarayıcınızın web geliştirme araçları hakkında bilginiz olması yeterli olacaktır. Altaki resimde mavi ile işaretli satırda gördüğünüz gibi +1 değerini +90 ile değiştirip telefon bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.

Github

Gerekli bilgileri girdikten sonra telefonunuza NXSMS den aşağıdaki gibi bir mesaj gelecektir.

Github

Gelen bu kodu site üzerinden ilgili alana girip gerekli butona tıkladıktan sonra artık hesabınızın SMS ile iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirilebilmesi için son bir adım kalıyor.

Github

Son adımda ise telefonunuza gelen SMS’i kullanmak yerine kullanabileceğiniz SMS onay kodları listesi veriliyor ve bu listeyi yedeklemeniz rica ediliyor. Listeleyi yedekledikten sonra  aynı sayfada bulunan iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirme butonuna tıklayarak bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

Github

Github

Hesabınızın güvenliğini güvenlik açığını kullanarak sağlamanın keyfi ve huzuru ile hoşçakalın :)


Posted

in

by

Comments

One response to “GitHub’da SMS İle İki Faktörlü Kimlik Doğrulamanın +90 Türkiye Numaraları İçin Aktif Hale Getirilmesi”

  1. Anıl Avatar
    Anıl

    Açıklayıcı bir o kadar da “tricky” :) Teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *